Sådan foregår valget

Valget til Børne- og ungebyrådet afholdes årligt ude på folkeskolerne, hvor der vælges 31 medlemmer og 9 suppleanter.

Alle elever fra 7. klasse til og med 17 år er stemmeberettigede og kan stille op som kandidater til Børne- og ungebyrådet. Man kan kun stille op i det område, som ens egen skole tilhører og også kun stemme på kandidater fra samme område. Valget afholdes i tre områder: Midt, Nordøst og Sydvest. Se hvilket område, din skole tilhører her.

Kender du et ung menneske, som skal stille op? Læs mere her.

Hvordan afholdes valget?

Hver skole vælger en kontaktlærer, som er ansvarlig for at organisere valget på skolen. Det er også denne person, som er i kontakt med UngiAarhus.

I 2026 kan der afholdes valg fra d. ? til og med d. ? kl. ?

Kontaktlæreren oplyser hvornår de ønsker at holde valg, og om valget afholdes manuelt eller digitalt. Hvis valget afholdes manuelt er det skolens opgave at tælle stemmerne og sende resultatet til ? senest d. ?. (mere info kommer)

Kontaktlæreren modtager stemmesedler og valgmateriale mandag i uge 43 pr. mail.

Alle kandidater modtager besked om valgresultatet fredag eftermiddag.

For unge på ungdomsuddannelserne til og med 17 år inviterer vi til valgdag hos Ungdomskulturhuset d. ? fra kl. ? (mere info kommer). Her vil også være mulighed for at hænge ud efter afstemningen.

Har du yderligere spørgsmål er du velkommen til at kontakte Børne- og ungebyrådssekretæren eller koordinatoren fra dit område.